Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak możliwości zbycia udziałów do momentu rozstrzygnięcia podziału majątku

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-10-08

W czasie trwania małżeństwa kupiłam z mężem działkę za pieniądze, które pochodziły od moich rodziców. Aktualnie po rozwodzie mój były mąż wniósł do KW informację o rozwodzie i zamiast współwłasności w KW widnieją udziały. Czy mogę zawnioskować o wpisanie wzmianki do KW o braku możliwości zbycia udziałów do momentu rozstrzygnięcia podziału majątku? W jaki sposób mogę to zrobić? Sprawa jest pilna i nie mogę czekać na postanowienie sądu.

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata
Bardzo dziękuję za poradę, pomoc otrzymałam bardzo szybko i fachowo. 
Anna
Jak zwykle super wnikliwie i profesjonalnie!A co najważniejsze z cierpliwością dla moich licznych pytań dodatkowych.Serdecznie polecam!
Adam, 35 lat
Możliwość skorzystania z szybkiej i bardzo wyczerpującej (jak się później okazło) odpowiedzi przez internet na nurtujące mnie zagadnienie prawne, bez wychodzenia z domu bez zbędnych formalności, bez głupich i dodatkowyc pytań. BARDZO DZIĘKUJĘ I PILECAM PAŃSTWA SERWIS.
Mikołaj, 44 lata
Goraco polecam. Udzielono mi szybko wyczerpujacej i konkretnej porady za umiarkowana cene.
Katarzyna
 Na wszystko co potrzebowałam uzyskałam rzetelna odpowiedź dziękuje za poradę pierwszy raz korzystałam z takiej możliwości w razie potrzeby znowu skorzystam 
Lucyna

Rozumiem, że obawia się Pani, że mąż sprzeda swój udział.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ma Pani trzy sposoby, aby się zabezpieczyć:

1) wnieść o podział majątku z wnioskiem o zabezpieczenie roszczenia poprzez wpis do KW zakazu zbywania udziału;

2) wnieść wniosek do sądu o uzgodnienie treści KW z rzeczywistym stanem prawnym – pojawi się ostrzeżenie w KW, które będzie zobowiązywało nabywcę do respektowania ewentualnie niekorzystnego dla męża postanowienia końcowego;

3) złożyć w sądzie wniosek z art. 189 Kodeksu cywilnego o stwierdzenie, że nieruchomość należy tylko do Pani z wnioskiem o zabezpieczenie poprzez ustanowienie zakazu zbywania udziału.

Wszystkie te opcje pozwolą Pani na czas trwania postępowania zabezpieczyć się przed ewentualnością sprzedaży przez męża udziału, a jeśli go sprzeda, będzie Pani chroniona ewentualnie przez uznanie czynności prawnej sprzedaży za bezskuteczną wobec Pani.

Trudno powiedzieć jaki będzie wynik postępowania końcowego, jak orzeknie sąd, bowiem może orzec jedynie o rozliczeniu nakładów na majątek wspólny, a nie o tym, że mąż nie ma prawa od udziału w nieruchomości – bądź co bądź czynności nabycia dokonaliście oboje, ale za środki pochodzące z Pani majątku odrębnego, więc sąd może orzec jedynie o rozliczeniu tych Pani nakładów. Trudno to przewidzieć, ale zabezpieczenie pozwoli Pani na zachowanie bezpieczeństwa w trakcie trwania postępowania.

Udzielenia zabezpieczenia może żądać każda ze stron lub każdy z uczestników postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz to, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia lub w inny sposób uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 7301 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego; dalej K.p.c.).

Wniosek o zabezpieczenie można złożyć przed lub po wniesieniu pozwu, w trakcie toczącego się procesu (art. 730 § 2 K.p.c.). Może się bowiem zdarzyć, że jeszcze przed złożeniem pozwu wierzyciel uzyska informacje, że dłużnik wyzbywa się swojego majątku. Wówczas chcąc zabezpieczyć swoje roszczenie może najpierw wystąpić z samym wnioskiem o zabezpieczenie, a później składać pozew. W takim przypadku sądem właściwym do wydania postanowienia o zabezpieczeniu jest sąd, do którego należy składać pozew.

O zabezpieczeniu decyduje sąd w formie postanowienia. Należy pamiętać, że jeśli sąd będzie wydawał postanowienie o zabezpieczeniu jeszcze przed wszczęciem postępowania w sprawie (przed złożeniem pozwu), wówczas wyznaczy termin, w którym sprawa powinna być wytoczona pod rygorem upadku zabezpieczenia. Termin ten nie może przekraczać dwóch tygodni (art. 733 K.p.c.). Oznacza to, że jeśli wierzyciel będzie składał wniosek o zabezpieczenie przed złożeniem pozwu, musi się liczyć z tym, że po uzyskaniu zabezpieczenia, będzie ciążył na nim obowiązek wytoczenia powództwa w terminie wyznaczonym przez sąd. W przeciwnym razie utraci zabezpieczenie.

Zgodnie z art. 736 K.p.c. wniosek o udzielenie zabezpieczenia, powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla każdego pisma procesowego (art. 126 K.p.c.), a nadto zawierać:

1) wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia,

2) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek.

Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia roszczeń pieniężnych.

Zgodnie z art. 747 K.p.c. zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:

1) zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,

2) obciążenie nieruchomości obowiązanego (dłużnika) hipoteką przymusową,

3) ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,

4) obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską,

5) ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,

6) ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego (dłużnika) albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego (dłużnika).

O tym, w jaki sposób ma być dokonane zabezpieczenie decyduje wierzyciel. Wierzyciel podaje w swoim wniosku rodzaj zabezpieczenia, który według jego woli powinien być zastosowany. W razie potrzeby można stosować równocześnie kilka sposobów zabezpieczenia.

Spośród wymienionych w art. 747 K.p.c. sposobów zabezpieczenia najczęściej stosowane są: zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności, obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »