Indywidualne Porady Prawne
Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2015-01-19
Ojciec dzieci nie płaci alimentów i do te pory otrzymywałam je z funduszu. Obecnie staram się o to na kolejny rok. Sprzedałam dom i kupiłam nowe lokum. Mimo że mam niskie zarobki uprawniające do alimentów, urzędnicy doliczyli mi dochód ze sprzedaży domu, mimo że za całość kupiłam mieszkanie. Czy to prawidłowe postępowanie? Jak nie stracić alimentów?
Opisana sytuacja jest dość nietypowa. Przesłanki otrzymania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego określa ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz. U. z 2009 r. Nr 1, poz. 7 z późn. zm.). Zgodnie z jej treścią warunkiem koniecznym do uzyskania świadczeń jest:
Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych do dochodu rodziny, od którego zależy prawo do świadczenia alimentacyjnego, liczą się przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazanych w:
pomniejszone o:
Jeżeli zatem sprzedała Pani mieszkania, to zgodnie z podanym powyżej pojmowaniem dochodu rodziny, pieniądze z jego sprzedaży zostały policzone jako przychód. Niemniej jednak pieniądze uzyskane ze sprzedaży przeznaczyła Pani na zakup mieszkania innego, zatem uważa Pani, iż w związku z tym nie mogła ta transakcja wpłynąć na rzeczywista sytuację materialną.
Powyżej wymieniona ustawa wprowadza pojęcie dochodu utraconego. W art. 2 pkt 17 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów określono, iż utrata dochodu – oznacza to utratę dochodu spowodowaną:
Wymienione przypadki utraty dochodu stanowią katalog zamknięty, co oznacza, że żadna inna sytuacja nie może być traktowana jako utrata dochodów wpływająca na sposób liczenia dochodu do obliczenia świadczenia alimentacyjnego.
Wygląda więc na to, że dochód uzyskany ze sprzedaży pozbawił Panią alimentów z FA, natomiast kupno mieszkania za tę kwotę (czy na pewno nie mniejszą?) nie przywróciło Pani prawa do tych alimentów, ponieważ brak jest stosownej podstawy w wyżej wymienionej ustawie do takiego działania MOPS-u. Niemniej jednak w decyzji odmownej powinna mieć Pani podane podstawy odmowy.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane