Kategoria: Alimenty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alimenty na byłą żonę

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2015-07-13

Mam 58 lat, 7 lat temu rozwodem z orzeczeniem mojej winy zakończyło się mój pierwsze małżeństwo. Na byłą żonę płacę alimenty w wysokości 1600 zł. W latach, kiedy sąd orzekał o alimentach, bardzo dobrze zarabiałem, niestety od 2 lat jestem bezrobotny. Ożeniłem się ponownie, małżonka zarabia najniższą krajową. Natomiast była żona od lat ma stałą, dobrą pracę. Odbyła się sprawa o alimenty, którą przegrałem. Usłyszałem, że to nie ważne, że nie mam przychodów, miałem oszczędzać na obecne alimenty! Mam adwokata, będzie apelacja, ale sądzę, że przydałaby mi się porada z dodatkowego źródła. Jeśli sąd nie przychyli się do mojej prośby, te alimenty mnie zrujnują.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Po raz kolejny korzystam z porad na tym portalu. Jak zwykle jestem zadowolona. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość do klienta. Pozdrawiam caly zespół.
Dorota
Odpowiedź fachowa, konkretna, na temat. Bez zbędnych prawniczych ozdobników trudnych do zrozumienia.
Urszula, 54 lata
Szybkość odpowiedzi i możliwość pytań dodatkowych
Bogumiła, 60 lat, Specjalista
Szybko i profesjonalnie
Ewa, 49 lat, Księgowa
Profesjonalnie, zrozumiale i szybko. 
Ryszard, inżynier, 80 lat
Fachowa i szybka pomoc, jeśli kiedykolwiek jeszcze będę miał konieczność skorzystania z porady prawnej na pewno skieruję się do serwisu eporady24 Już zdążyłem polecić eporady kilku znajomym.
Adrian
Odpowiedź bardzo mi pomogła. Była wnikliwa i wyczerpująca. 
Ewa
Bardzo dobrze rozwinięta odpowiedź na pytanie główne oraz dodatkowe. Dodatkowe informacje związane z prowadzoną sprawą wynikające z przepisów prawnych. 
Sławek
Szybkość, uprzejmość i precyzja merytoryczna odpowiedzi
Wojciech, 70 lat, Konsultant językowy
Dziękuję za bardzo szybką i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie, oraz na wątpliwości dodatkowe.Chętnie skorzystam ponownie w razie potrzeby. Można tu liczyć na pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Polecam
Teresa
Dziękuję za wyjaśnienia. Szybko i wyczerpująco. Oczekiwania spełnione w 100%
Rafał
Szybko, sprawnie i cena ok
Joanna
Uzyskałem jasne i wyczerpujące odpowiedzi do pytania głównego jak i dodatkowego.
Sławomir
Jestem bardzo zadowolona z usługi. Odpowiedź wyczerpująca i bez zbędnego \"bełkotu\". Nie wychodząc z domu i nie tracąc czasu na umawianie się i dojazd otrzymałam poradę prawną.
Kasia, kasjer-dysponent, 30 lat
Rzetelna odpowiedź na pytanie w dość krótkim czasie z możliwością dopytywania nawet po kilku tygodniach - bardzo wygodna opcja. Polecam!
Karina, 45 lat
Bardzo dziękuję. Odpowiedź wystarczająca i rzeczowa.
Czesław
Bardzo szybko i profesjonalnie
Tomasz
Korzystam w waszych porad od lat i polecam każdemu, kto potrzebuje porady prawnej. Co najmniej 4 osoby korzystają z waszych porad z mojego polecenia.
Aleksandra
Uzyskałem wszystkie niezbędne mi informacje
Wiesław
Dziękuję za szybką i profesjonalną odpowiedź.
Renata
Szybkość odpowiedzi oraz wycena usługi
Mirosław, 65 lat, inzynier mechanik
Dziękuję bardzo. Odpowiedź była bardzo pomocna.
Ewka
Dziękuję za szybką, konkretną odpowiedź, bardzo mi pomogła.
Tomasz
Bardzo dziękuję za pisma i wyczerpujące odpowiedzi Panu Markowi Goli, bardzo mi pomógł, doradził i wszystko potoczyło się tak jak mówił. Po prostu majstersztyk. 
Marzena, działalność gospodarcza, 34 lata
Konkretne i bardzo fachowe porady.
Beata, 50 lat
Opinia rozczarowująca, jeśli chodzi o prawo, ale w myśl zasady \"nie zabijaj posłańca\" nie mogę mieć o to pretensji do osoby, która moją sprawa się zajęła. Rzetelnie i całkowicie wytłumaczone wszelkie tematy, jakie poruszyłem, tak więc wątpliwości, co do dalszych kroków nie mam. Szybkość odpowiedzi, a także szczegółowe wytłumaczenie sprawy są w pełni profesjonalne. Dziękuję
Patryk, 35 lat, Automatyk
Dziękuję za zrozumienie i profesjonalizm
Maria, 65 lat
Jesteście solidni i rzetelni.
Barbara, nauczyciel
Jestem bardzo zadowolona z kontaktu z prawnikiem z tej strony internetowej. Otrzymałam poradę fachowa, klarowna i mogłam zadawać dodatkowe pytania oraz załączać kopię dokumentów. Odpowiedzi otrzymywałam w szybkim czasie. Jest to już druga porada prawna z jakiej tutaj skorzystałam w ostatnim czasie. Wspaniale ułatwienie życia bez wizyty w kancelarii prawnej, szczególnie dla osób mieszkających poza Polska. dziękuję:)
Dorota, CAD Specialist, 58 lat
Witam serdecznie Bardzo dziękuję za przygotowanie pisma. Jestem bardzo zadowolona z jasnego zakomunikowania mojego problemu zaskoczyło mnie , że z takich szczątkowych moich informacji wyszło pismo oddające rzetelny obraz stanu faktycznego , a o to mi chodziło. Jak się sprawa potoczy poinformuję niezwłocznie. Życzę wszelkiej pomyślności. Pozdrawiam cały zespół a szczególnie prawnika, który przygotował pismo.
Ramona, informatyk, 32 lata

Szczerze mówiąc, trudno jest odnosić się do sprawy sądowej bez znajomości akt postępowania. Pan, jako strona (być może jako powód w sprawie o uchylenie alimentów albo o ich obniżenie), jest uprawniony zapoznawać się z aktami postępowania cywilnego, wykonywać notatki oraz uzyskiwać kopie lub odpisy z akt sprawy; uprawnienie to uregulowano w art. 9 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niezręcznie jest również wnikać w relacje między Panem a Pańskim pełnomocnikiem. Ewentualne ustanowienie innego pełnomocnika (dodatkowego, albo w miejsce dotychczasowego) również mogłoby okazać się rozwiązaniem mało satysfakcjonującym – bez wcześniejszej Pańskiej rzeczowej analizy przebiegu postępowania sądowego. W dokonaniu takiej analizy powinna pomóc analiza akt sądowych – być może nie tylko akt sprawy z zakresu alimentacji, ale również akt sprawy rozwodowej. Jeżeli Pan rzeczywiście jest bez zajęcia zarobkowego, to czas poświęcony na analizę akt mógłby zaowocować przyczynieniem się do zmniejszenia formalnego obciążenia finansowego na rzecz Pańskiej byłej żony, a może nawet uchyleniem obowiązku alimentacyjnego wobec niej (choć to zapewne w nieco dłuższej perspektywie czasowej).

Być może właściwym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie rzeczowej rozmowy z dotychczasowym pełnomocnikiem – zwłaszcza co do strategii i taktyki prezentowania Pańskiego stanowiska. Z pewnością taka rozmowa byłaby niezbędna w przypadku decydowania się na nowego pełnomocnika. Analiza akt sprawy mogłaby pomóc również w tym zakresie, zwłaszcza proszę zwrócić uwagę na zagadnienia dowodowe oraz je omawiać.

Ostrożnie trzeba podchodzić do angażowania równocześnie dwóch pełnomocników w jednym postępowaniu. Nie chodzi tylko o czynnik zupełnie obiektywny – jak trudności w zapanowaniu nad korespondencją z sądu (kierowaną zazwyczaj do pełnomocnika); może chodzić o względy emocjonalne (np. konkurowanie pełnomocników między sobą lub oglądanie się na „szanownego pana kolegę”). Jeżeli już miałby zostać zaangażowany drugi pełnomocnik, to być może przez Pańską aktualną żonę (do czego odnoszę się niżej).

Proszę sprawdzić, czy w odnośnym postępowaniu cywilnym Pan (samodzielnie lub we współpracy ze swym pełnomocnikiem) wywiązał się z prawnego obowiązku udowodnienia okoliczności (faktów), z których wywodzi się skutki prawne – art. 232 K.p.c. oraz art. 6 Kodeksu cywilnego (K.c.). Jeśli wystąpiły jakieś problemy w tym zakresie, to proponuję omówić ze swym pełnomocnikiem (aktualnym albo nowym) możliwość przedstawienia dowodów w postępowaniu apelacyjnym (np. w samej apelacji). Warto pamiętać o tym, że dowody (dostępne dla stron procesu cywilnego) powinny być przedstawiane przed sądem pierwszej instancji – bez „czekania na apelację”. Z tego powodu powoływanie nowych dowodów, które były wcześniej dostępne, mogłoby zostać uznane za niedopuszczalne (a więc bez oczekiwanego przez Pana skutku). Z tego względu – jeżeli warto byłoby przedstawić nowe dowody (np. dotyczące Pańskich możliwości zarobkowych i majątkowych oraz Pańskich obowiązków, np. wobec aktualnej żony) – bardziej owocne okazałoby się przedstawienie takich dowodów przez Pańską aktualną żonę, gdyby ona zgłosiła swoje przystąpienie do odnośnego procesu cywilnego w charakterze interwenienta ubocznego (art. 76 K.c.). Pańską aktualną żonę mógłby (również jako interwenienta ubocznego) reprezentować inny pełnomocnik.

Dostrzegam jeszcze inne rozwiązanie proceduralne, również związane z aktywnością Pańskiej aktualnej żony. Pani ta mogłaby Pana pozwać o zobowiązanie Pana do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny – art. 27 i art. 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.); do takich roszczeń odpowiednio stosuje się przepisy o alimentacji. Być może (jeżeli Pan ma dzieci z aktualną żoną) w grę mogłoby wchodzić pozwanie Pana o alimenty na rzecz dzieci. Takie powództwa (o alimenty na rzecz dzieci lub o zobowiązanie do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny) mogłoby stanowić przyczynę zawieszenia (art. 174 i następne K.p.c.) procesu w sprawie tak zwanej alimentacji na rzecz Pańskiej byłej żony. Wyrok w nowej sprawie z zakresu alimentacji (dosłownie lub na podstawie art. 28 K.r.o.) mógłby być nową istotną okolicznością w niepokojącym Pana postępowaniu – gdyby w sprawie nowej alimentacji orzeczono odpowiednio szybko. Taki wyrok (alimentacja na rzecz dzieci lub zaspokajanie potrzeb rodziny) mógłby również stanowić istotną okoliczność w zakresie wytoczenia przez Pana powództwa o uchylenie tak zwanej alimentacji na rzecz Pańskiej byłej żony lub zmniejszenia wysokości alimentów.

Z już zaangażowanym pełnomocnikiem lub z (potencjalnym) nowym pełnomocnikiem proponuję omówić różne zagadnienia, w tym:

  • Wykazanie (dotychczas lub w przyszłości) Pańskich możliwości zarobkowych i majątkowych oraz uzasadnionych potrzeb Pańskiej byłej żony (czyli kryteriów z artykułu 135 K.r.o.).
  • Ewentualnego naruszenia przez sąd orzekający w pierwszej instancji prawa materialnego – w tym zwłaszcza artykułu 60 K.r.o.; proszę bardzo dokładnie treść tego przepisu zestawić z sytuacją, która dotyczy relacji między Panem a byłą żoną.
  • Ewentualnego naruszenia przez sąd orzekający w pierwszej instancji przepisów proceduralnych – zwłaszcza dotyczących zagadnień dowodowych (np. błędna ocena dowodów lub oddalanie wniosków dowodowych) oraz rzeczywistych możliwości korzystania przez Pana z prawa do sądu (mającego wysoką rangę prawną); pozbawienie możliwości bronienia swych racji może być przyczyną nieważności postępowania cywilnego (art. 379 K.p.c.).
  • Ewentualnego wytoczenia przeciw Panu powództw o zobowiązanie Pana do zaspokajania potrzeb rodziny lub o alimenty na rzecz Pańskich dzieci.

Chodzi o wypracowanie strategii działania, a taki kompleksowy plan bardzo się Panu przyda. Jeżeli nawet sąd (sędzia) był stronniczy, to wykazanie – przez wyrok w innej sprawie z zakresu alimentacji lub przez starania Pańskiej aktualnej żony (np. jako interwenientki ubocznej) – mogłoby stanowić „nową jakość”. Sąd (sędzia) zostałby postawiony w sytuacji wyboru między zobowiązaniem Pana do (dalszego) zaspokajania potrzeb byłej żony kosztem potrzeb aktualnego Pańskiego małżeństwa. Preferowanie (potrzeb) byłego małżonka (niezależnie od płci) kosztem (potrzeb) aktualnego małżonka mogłoby być nie tylko przejawem działań sprzecznych z zasadami współżycia społecznego (a można w sprawach o alimentację podejmować obronę przez odwołanie do art. 1441 K.r.o., a niekiedy również art. 5 K.c.), ale również sprzecznych z Konstytucją RP (zwłaszcza z jej artykułem 18), czyli godzeniem w dobro rodziny. Polski ustrojodawca (czyli ustawodawca konstytucyjny) chroni rodzinę, a nie byłą rodzinę. Preferowanie potrzeb byłego małżonka (niezależnie od płci) mogłoby nawet być – zwłaszcza w przypadkach skrajnych – praktycznym przejawem czegoś w rodzaju promocji relacji poligamicznych; a warto zauważyć, że za bigamię w Polsce przewidziana jest kara (art. 206 Kodeksu karnego), niezależnie od sankcji nieważności czynności, która miała skutkować zawarciem małżeństwa przez człowieka pozostającego w związku małżeńskim (art. 10 K.r.o.).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z alimentami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Środki finansowe od byłego męża


Jestem 7 lat po rozwodzie za obopólną zgodą. Obecnie mam problemy. Czy mogę się starać o środki finansowe (alimenty) od byłego męża?

O jaką sumę może wystąpić matka dziecka?


Mieszkam z żoną i 11-miesięcznym synkiem. Mam też dwoje synów z czasów młodości z innych związków. Jeden ma 17 lat i dostaje ode mnie 550 zł alimentów, drugi ma 15 lat i płacę 200 zł alimentów. Sam zarabiam łącznie ok. 5200 zł na rękę. Spłacam kredyt, żona nie pracuje. Matka chłopca 15-letniego żąda podwyższenia alimentów, ale woli się dogadać poza sądem. O jaką sumę może wystąpić matka dziecka? Dodam, że mam ograniczone prawa rodzicielskie. Na jaką kwotę powinienem się zgodzić?

Brak starań o utrzymanie się na studiach


Mój syn ma 21 lat. Zaczyna nowe studia, ale się nie uczy i zostaje wykreślony z listy studentów – trwa to już 2 lata. Jednocześnie od pewnego czasu podjął pracę na etat, a zaczął nowe studia, tym razem zaoczne. Czy nadal muszę mu płacić alimenty? Kiedy mogę przestać? Jak to rozwiązać formalnie?

Podział zajęcia alimentacyjnego


Jestem dłużnikiem funduszu alimentacyjnego oraz posiadam od niedawna nowe alimenty egzekwowane przez komornika. Problem w tym, że komornik wypłaca świadczenie mojemu 3-letniemu dziecku procentowo. Bierze kwotę zaległości w funduszu i zaległości względem małoletniego i w takim stosunku przelewa zajęte wynagrodzenie. Efekt jest taki, że dziecko dostało ostatnio ledwo 150 zł i długo się to nie zmieni. Czy taki podział jest zgodny z przepisami?

Alimenty na jedno z dzieci


Podczas rozwodu zasądzono alimenty wobec naszych dzieci od ich ojca – 700 zł i 600 zł. Od niedawna starsze dziecko (pełnoletnie, ale studiuje) zamieszkało z ojcem. Ten uchyla się od płacenia alimentów na młodsze od tej pory. Jak wyegzekwować alimenty na młodsze dziecko?

Zarobki zobowiązanego do alimentowania ojca


Mam dwuletnie dziecko z byłą partnerką. Pracuję w dwóch firmach i moje zarobki są wysokie, rzędu 20 tys. zł miesięcznie. Czy podczas rozprawy o alimenty sąd zasądzi na rzecz dziecka wyższe niż przeciętnie alimenty ze względu na moje zarobki? Czy ubezpieczenie, do którego (prywatnie) zapisałem dziecko i jego matkę, ma wpływ na zasądzoną kwotę? Jakiego wyroku mogę się spodziewać?

Dziecko jest na moim utrzymaniu, mimo to jego matka żąda alimentów


Płacę alimenty na 16-letniego syna. Ich wysokość sąd ustalił na 400 zł, ja płacę od dłuższego czasu dobrowolnie drugie tyle. Problem polega na tym, że kupiłem mieszkanie i ustaliliśmy z byłą żoną, że z początkiem miesiąca syn przechodzi na moje utrzymanie. Przeprowadzka doszła do skutku, jednak żona nadal dopomina się alimentów. Czyli obecnie utrzymuję chłopca plus nowo kupione mieszkanie, w którym on mieszka. Czy mam szansę zwolnić się od obowiązku płacenia alimentów? Czy 16-letni syn może samodzielnie przebywać w moim mieszkaniu?

Drugi ślub mężczyzny płacącego alimenty


Mój partner jest w trakcie spawy rozwodowej. Ma dwójkę dzieci (6 i 13 lat). Jego dochód netto co miesiąc wynosi ok. 2700, z czego w tym momencie obowiązek alimentacyjny wynosi 1000 zł. Zajmuje się dziećmi 3 razy w tygodniu, plus połowa wakacji. Jaka istnieje możliwa wysokość alimentów po rozwodzie? W jaki sposób ja, jako przyszła żona, mająca podobny stały dochód jak mój partner, mogę się zabezpieczyć przed ślubem, aby moje zarobki w żaden sposób na wpływały na wysokość alimentów na dzieci mojego partnera? Jego żona wskazuje, że na każde dziecko wydaje 1700 zł miesięcznie i walczy o wysokie alimenty…
Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »