Kategoria: Alimenty

Alimenty od ojca dziecka na czas ciąży

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2018-07-06

Jestem w związku z mężczyzną, z którym będę mieć wkrótce dziecko, niestety w wyniku ciąży stan mojego zdrowia uległ takiemu pogorszeniu, że nie jestem w stanie wrócić do pracy. Ciąża zniszczyła mi nerki oraz czeka mnie operacja serca. Mój partner bardzo dobrze zarabia – około 30 tys. zł miesięcznie, niestety ma także poważny problem z alkoholem. Z tego powodu nasz związek się rozpada. Czy mam jakiekolwiek szanse uzyskania od niego alimentów zarówno na dziecko, jak i na mnie podczas ciąży?

Jest Pani uprawniona do świadczeń alimentacyjnych ze strony ojca dziecka już w czasie trwania ciąży. Uprawnienie to, adekwatnie do sytuacji Pani dziecka (stanu ciąży), określa się miarą usprawiedliwionych potrzeb, a z drogiej zaś strony – według stanu majątkowego i możliwości zarobkowych ojca dziecka.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) definiuje to dokładnie tak:

Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

„§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.”

Natomiast przepisy K.r.o. regulujące zakres i możliwości dochodzenia tychże roszczeń są następujące:

Art. 141. [Roszczenia matki dziecka pozamałżeńskiego]

„§ 1. Ojciec niebędący mężem matki obowiązany jest przyczynić się w rozmiarze odpowiadającym okolicznościom do pokrycia wydatków związanych z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu. Z ważnych powodów matka może żądać udziału ojca w kosztach swego utrzymania przez czas dłuższy niż trzy miesiące. Jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat. Roszczenia powyższe przysługują matce także w wypadku, gdy dziecko urodziło się nieżywe.

§ 2. Roszczenia matki przewidziane w paragrafie poprzedzającym przedawniają się z upływem lat trzech od dnia porodu.”

Tu także pozostaje ważna kwestia: ojcostwo – na ile może Pani liczyć na potwierdzenie przez ojca dziecka, że nim jest? Inaczej będzie Pani zobowiązana uwiarygodnić swoje twierdzenia w kwestii ojcostwa. Przepisy bowiem stanowią:

Art. 142. [Roszczenie w przypadku uwiarygodnionego ojcostwa]

„Jeżeli ojcostwo mężczyzny niebędącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Termin i sposób zapłaty tej sumy określa sąd.”

Dlatego proszę jak najszybciej porozmawiać o tym z ojcem dziecka i zrealizować swoje uprawnienia, chyba że ojciec dziecka zdecydowałby się w tym względzie zawrzeć stosowną umowę, która będzie miała urzędowo poświadczoną datę zawarcia i Wasze podpisy. Tak czy inaczej – warto uregulować to w najbliższym terminie, aby nie ściągać formalności na okres porodu i połogu oraz czas tuż po porodzie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »