Indywidualne porady prawne
• Autor: Marek Gola
W zeszłym miesiącu moja córka wyszła za mąż. Pozostał jej ostatni rok studiów. Czy mam płacić alimenty dla zamężnej córki?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Z treści Pana pytania wynika, że w zeszłym miesiącu Pana córka zawarła związek małżeński. Pozostał jej ostatni rok studiów. Zastanawia się Pan, czy w tej sytuacji w dalszym ciągu ma płacić alimenty.
W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż obowiązek płacenia alimentów nie jest ograniczony wiekiem dziecka, lecz jego sytuacją majątkową i osobistą. Wskazać oczywiście należy na głos doktryny, zgodnie z którym „z definicji obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka (utrzymanie i wychowanie) wynika, że obowiązek ten ustaje dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Możliwość podjęcia pracy zarobkowej nie może być jednak rozważana w oderwaniu od osobistej i życiowej sytuacji uprawnionego. Jeżeli mianowicie kontynuuje on naukę, uczy się zawodu, uczęszcza na kurs doskonalenia zawodowego, to za usprawiedliwione uznać należy dalsze alimentowanie go” (Sychowicz Marek, Ciepła Helena, Kalus Stanisława, Czech Bronisław, Domińczyk Tadeusz, Piasecki Kazimierz (red.), Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie III), s. 960).
Zobacz również: Przekazanie opieki nad dzieckiem na czas wyjazdu
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 listopada 1997 r., III CKN 257/97 (OSNC 1998, nr 4, poz. 70): „Przy orzekaniu o obowiązku alimentacyjnym rodziców wobec dzieci, które osiągnęły pełnoletność, brać należy także pod uwagę, czy wykazują one chęć dalszej nauki oraz czy ich osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie przez nie nauki”.
W mojej ocenie, wstępując w związek małżeński, Pańska córka pokazała, że osiągnęła samodzielność życiową. W chwili obecnej w pierwszej kolejności winna być bowiem utrzymywana przez męża, a dopiero później przez rodziców. To na małżonku ciąży obowiązek utrzymania rodziny, którą z Pana córką tworzy.
Z uwagi na powyższe osobiście uważam, że zasadnym jest założenie sprawy o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich właściwy dla miejsca zamieszkania córki. Opłata sądowa wynosi 5% od rocznej wysokości alimentów.
Oczywiście nikt nie da Panu 100% gwarancji, że sprawa zakończy się po Pana myśli, ale nie wyobrażam sobie dalszego alimentowania córki, która zamieszkuje z mężem i wspólnie z nim gospodaruje.
Zobacz również: Rezygnacja z alimentów
Zastanawiasz się jak zakończyć alimentację pełnoletniego dziecka? Jak napisać wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika