Pierwszeństwo w przypadku zbiegu egzekucji alimentów i innych zobowiązań

• Zaktualizowano: 2024-04-23 • Autor: Eliza Rumowska

Mój syn zobowiązany jest do płacenia alimentów na troje nieślubnych dzieci, które ma z dwoma byłymi partnerkami. Syn w tym miesiącu wpłacił na poczet alimentów niepełne kwoty z otrzymanego zasiłku dla bezrobotnych. Syn niedawno stracił pracę i nie posiada żadnego majątku. Do tego wszystkiego ma komornika za niespłacanie kredytów i kiedy pracował, komornik ściągał mu prawie wszystko z konta, ledwo starczało na alimenty. Jeśli syn podejmie pracę, czy pierwszeństwo w ściąganiu komorniczym będą miały alimenty? Czy resztę wypłaty zabierze bank? Czy to prawda, że prawo nakazuje bankom wypłatę wszystkich środków z konta dłużnika, nie patrząc na to, że taka osoba nie będzie miała z czego żyć? Czy syn może mnie pozwać o alimenty? Czy jego byłe partnerki również mogą mnie pozwać o alimenty? Dodam, że jestem wdową, mam emeryturę po mężu, mam zobowiązania kredytowe i jestem schorowana.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Pierwszeństwo w przypadku zbiegu egzekucji alimentów i innych zobowiązań

Czy pierwszeństwo w ściąganiu komorniczym będą miały alimenty?

W odniesieniu do opisu sytuacji przedstawiam odpowiedzi na postawione pytania:

Jeśli syn podejmie pracę, czy pierwszeństwo w ściąganiu komorniczym będą miały alimenty?

Tak. Pierwszeństwo w przypadku zbiegu egzekucji będą miały alimenty, wynika to z Kodeksu pracy:

Art. 87. [Potrącenia należności z wynagrodzenia]

§ 1. Z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych;

2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi;

4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

§ 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§ 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

§ 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 – trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

§ 5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

§ 6. (uchylony).

§ 7. Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

§ 8. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.”

Zobacz również: Niepełne alimenty a komornik

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy resztę wypłaty zabierze bank?

Nie, ponieważ wynagrodzenie jest obwarowano przy potrąceniach powyższymi zasadami.

Czy to prawda, że prawo nakazuje bankom wypłatę wszystkich środków z konta dłużnika, nie patrząc na to, że taka osoba nie będzie miała z czego żyć?

Właściwie do tego sprowadza się egzekucja – komornik, egzekwując alimenty i inne zobowiązania, zajmuje konto bankowe i dokonuje pobrania z wpływów na to konto. Jeżeli dłużnik nie wykaże, że to wynagrodzenie i powinno być egzekwowane z limitami wskazanymi w art. 87 K.p., to komornik będzie egzekwował z całości wpływów na konto. Warto więc pobierać w takim przypadku wypłatę u pracodawcy, albo aby komornik uzyskiwał kwoty bezpośrednio z potraceń, jakich powinien dokonać pracodawca w myśl art. 87 K.p.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Czy syn może pozwać matkę o alimenty?

Nie, bowiem utrata racy i jego położenie nie oznacza jeszcze niedostatku, który byłby w takim przypadku wymaganą przesłanką ustawową. Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi bowiem:

Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.”

Nawet gdyby popadł w stan niedostatku, to ma Pani także linię obrony z § 3 powyższego artykułu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Czy byłe partnerki syna również mogą pozwać jego matkę o alimenty?

Tak, istnieje takie ryzyko. Wówczas skorzystałyby one z poniższego przepisu K.r.o.:

Art. 132. [Zobowiązany w dalszej kolejności]

Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.”

Wówczas Pani linią obrony powinien stać się poniższy przepis K.r.o.:

Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.”

Zobacz również: Emerytura po rozwodzie po byłym mężu

Przykłady

 

Przypadek Jana K.

Jan K., ojciec dwójki dzieci z poprzedniego związku, stracił pracę w wyniku restrukturyzacji firmy. Zanim znalazł nową, spóźniał się z płatnościami kredytowymi, co skutkowało wszczęciem egzekucji komorniczej. Kiedy w końcu zatrudnił się ponownie, jego wynagrodzenie było obciążone zarówno przez zaległe alimenty, jak i przez długi kredytowe. Na mocy polskiego prawa, pierwszeństwo miały alimenty, co umożliwiło regularne ich płacenie, jednak pozostała część wynagrodzenia szła na spłatę kredytu, pozostawiając Janowi minimalne środki do życia.

 

Sytuacja Anny P.

Anna P., samotna matka, która również musiała spłacać kredyt hipoteczny, w pewnym momencie zaczęła otrzymywać alimenty od ojca swojego dziecka. Gdy komornik wszczął egzekucję z jej wynagrodzenia za zaległości kredytowe, sąd zadecydował, że potrącenia z jej wynagrodzenia muszą najpierw pokrywać alimenty, a dopiero potem inne zobowiązania. Dzięki temu Anna mogła zapewnić podstawowe potrzeby swojemu dziecku, mimo własnych problemów finansowych.

 

Dylemat Tomasza R.

Tomasz R., rozwiedziony i zobowiązany do płacenia alimentów na trójkę dzieci, po przejściu na emeryturę nadal miał zobowiązania z tytułu niezapłaconych kart kredytowych. Kiedy zaczął otrzymywać emeryturę, jego sytuacja finansowa stała się przedmiotem zainteresowania komornika. Na mocy obowiązujących przepisów, potrącenia z jego emerytury najpierw pokrywały alimenty, co gwarantowało, że dzieci nadal otrzymywały regularne wsparcie, pomimo trudności finansowych Tomasza.

Podsumowanie

 

W artykule przedstawiono, jak polskie prawo reguluje kwestię pierwszeństwa w egzekucji alimentów w przypadku zbiegu różnych zobowiązań finansowych. Wynika z niego, że alimenty mają zawsze priorytet, co ma na celu ochronę interesów dzieci wymagających wsparcia finansowego od swoich rodziców. Przykłady z życia pokazują, jak te przepisy wpływają na codzienne życie osób zobowiązanych do płacenia alimentów, które jednocześnie borykają się z innymi długami.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej egzekucji alimentów lub innych zobowiązań? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w redagowaniu pism, abyś mógł skutecznie zarządzać swoimi finansami i obowiązkami prawymi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy - Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141

Czy komornik może potrącić należności alimentacyjne z wynagrodzenia za pracę i do jakiej kwoty? Jak umorzyć egzekucję alimentów? Potrzebujesz pomocy prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »